Uchwała Nr XXVII/210/06

Rady Miejskiej w Dobrej

z dnia 29 września 2006 r.

 

w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg

w płatnościach należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa

 

Na podstawie art. 18 ustęp 2 pkt 15, art. 40 ustęp 1 i 2 , art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz.1591 ze zmianami) oraz art. 43 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zmianami)

Rada Miejska w Dobrej u c h w a l a, co następuje:

 

§ 1

Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych w tym cywilnoprawnych zwanych dalej „należnościami”, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) przypadających Gminie Dobra lub jej jednostkom organizacyjnym oraz wskazuje organ uprawnione do udzielania ulg.

§ 2

1.     Należności pieniężne mogą być umarzane w całości lub w części w przypadku ich całkowitej nieściągalności, jeżeli zachodzi jedna z następujących przesłanek:

1)     nastąpiła śmierć dłużnika będącego osobą fizyczną, jeżeli nie pozostawił po sobie żadnego majątku lub pozostawił wyłącznie ruchomości niepodlegające egzekucji albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej równowartości trzymiesięcznego minimalnego wynagrodzenia w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy;

2)     nastąpiło wykreślenie dłużnika będącego osobą prawną z odpowiedniego rejestru osób prawnych, przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należności a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi ona z mocy samego prawa na osoby trzecie;

3)     nastąpiło oddalenie przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika albo umorzenie postępowania upadłościowego z przyczyn, o których mowa w art. 13 oraz art. 361 pkt 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze  (Dz. U. N r 60, poz. 535 ze zmianami);

4)     zaspokojenie należności nie nastąpiło w wyniku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego;

5)     zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji należnej wierzytelności,

6)     postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

7)     ściągnięcie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji.

2.     Umarzanie należności o charakterze cywilnoprawnym, w przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.

3.     W przypadkach określonych w pkt 2, 3, 7 umorzenie wierzytelności następuje na wniosek dłużnika a w przypadkach określonych w pkt 1,2,3,4,5,6 również z urzędu.

 

 

 

§ 3

1.     Do umarzania wierzytelności uprawnieni są:

1)     w odniesieniu do wierzytelności, których wartość wierzytelności głównej nie przekracza 10 krotności minimalnego wynagrodzenia w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy – kierownik danej jednostki organizacyjnej,

2)     w odniesieniu do należności, których wartość wierzytelności jest wyższa, niż określona w pkt 1 – Burmistrz Dobrej.

2.     Organy uprawnione do umarzania należności głównej są również uprawnione do umarzania odsetek od tych należności bez względu na wysokość odsetek oraz umarzania innych należności ubocznych.

 

§ 4

1.     W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem gminy, organy uprawnione określone w § 3 mogą na wniosek dłużnika :

1)     odroczyć termin zapłaty całości lub części należności;

2)     rozłożyć płatność całości lub części należności na raty .

2.     § 3 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

 

§ 5

Umorzenie wierzytelności oraz udzielenie ulg, o których mowa w § 4 następuje:

1)     w odniesieniu do należności o charakterze administracyjno – prawnym – na podstawie decyzji właściwego organu.

2)     w odniesieniu do należności o charakterze cywilno – prawnym – na podstawie zawartej umowy.

§ 6

1.     Z zakresu umorzonych należności oraz odroczenia terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenia płatności w całości lub w części na raty kierownik jednostki organizacyjnej sporządza informacje zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do uchwały.

2.     Informacje sporządzane są na dzień 31 grudnia roku kalendarzowego, w terminie do dnia 15 lutego roku następnego i przekazywane do Burmistrza Dobrej.

3.     Burmistrz Dobrej w terminie do 31 marca informuje Radę Miejską w Dobrej o dokonanych umorzeniach i innych ulgach w spłacie należności udzielonych w trybie niniejszej uchwały w roku poprzednim.

 

§ 7

Traci moc uchwała Nr XVII/136/2000 z dnia 28 czerwca 2000 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego uprawnionych.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Dobrej.

 

§ 9

1.      Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

2.      Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia

 

            Przewodniczący Rady Miejskiej

          /-/ Eugeniusz Żerkowski